Sdílet
Do školy nejraději na kole, přejí si bystrcké děti

9. 6. 2013 v 10.06

14061423-carretera-asfaltada-cerca-aisladas-sobre-fondo-gris[1]Do školy bychom nejraději jezdily na kole, přejí si děti ze základní školy Heyrovského 32 v Bystrci. Vyplývá to z dotazníkového šetření, jímž v rámci projektu V Bystrci bezpečně škola zjišťovala názory žáků na dopravu z domova do školy a zpět.

Nejčastěji se děti do školy dopravují městskou hromadnou dopravou, třetina žáků chodí z domova pěšky. Autem s rodiči se vozí do školy pětina dětí, zpět už jen desetina. Mezi školáky převažuje mínění, že cesta pěšky Bystrcí nijak nebezpečná není – 69 % dětí považuje přechody pro chodce za bezpečné.

Téměř dvě třetiny dětí by do školy rády přijely na kole či koloběžce. Za nejvážnější problémy, které jim v tom brání, považují chybějící cyklotrasu či vůbec bezpečnou trasu do školy a také nemožnost si kolo ve škole uschovat. Že by rodiče s ježděním na bicyklu nesouhlasili se žáci nebojí – myslí si to jen sedm procent z nich.

„Cílem projektu je upozornit, zlepšit a podpořit bezpečnost na křižovatkách v městské části Brno – Bystrc. Dále podpořit a rozvinout zdravější cestování našich dětí jak do školy tak i ze školy domů a v neposlední řadě motivovat děti k aktivnějšímu postoji k dopravní problematice v jejich bydlišti a okolí jejich školy,“ napsali o průzkumu V Bystrci bezpečně jeho organizátoři.

V průzkumu měly děti také vytipovat nejnebezpečnější místa na jejich cestě do školy. Podle očekávání vyjmenovaly především přechody přes nefrekventovanější silnice.

„Přes přechod u zastávky Ečerova na Vejrostově ulici jezdí auta příliš rychle a řidiči nedávají přednost,“ myslí si školáci. „Na přechodu u zoo nám vadí bezohlednost řidičů.“

Mezi další kritická místa, na něž průzkum poukázal, patří přechody pro chodce u kamenolomu, Lidlu a na Obvodové ulici.

Shromážděním odpovědí by projekt V Bystrci bezpečně neměl skončit.

„Chceme výsledky průzkumu prezentovat veřejnosti, nejlépe výstavou v prostorách radnice nebo knihovny,“ uvedl učitel Luboš Kleis. „Seznámíme s nimi také zastupitele a radní. Doufáme, že se brzy s těmi nejhoršími a nejnebezpečnějšími místy podaří něco udělat.“

-vl-
Zdroj: www.bystrcnik.cz

Ke stažení

V Bystrci bezpečně – dotazník 2013 (pdf)
V Bystrci bezpečně – výsledky průzkumu (ZIP)

Zanechte komentář