Sdílet
Navrch huj, vespod fuj. Základní škola Heyrovského v Bystrci má potíže se záchody

9. 12. 2011 v 08.05

Navrch huj, vespod fuj. Tak zlé to sice ještě v základní škole na Heyrovského 32 v Bystrci zatím není, přesto ale leckoho může toto úsloví napadnout. V budově, jejíž zateplení bylo teprve před několika týdny dokončeno a která teď září novotou, mají problémy se záchody.

„Záchody jsou staré a děti si stěžují, že páchnou,“ řekla matka jednoho ze školáků a zároveň předsedkyně Klubu rodičů Michaela Lužová.

O stížnostech na zápach ví i další z rodičů, pan Vojtěch Máša. A vidí i další potíže: „V kabinkách nejsou držáky na toaletní papír, je jen jeden velký na chodbě. Děti, které si naberou málo papíru, pak musí pobíhat s holým zadkem po záchodech,“ tvrdí pan Máša.

Problémy zcela uznávají i zaměstnanci školy. Bohumil Pokorný, školník, vidí hlavní potíž v ucpávání toalet.

„Záchody se ucpávají stále,“ říká pan Pokorný, „Pro mne to často znamená uzavřít vodu v budově, odkrýt stokilové víko od kanalizace a stále znovu čistit. Potřebná je celková rekonstrukce, včetně odpadů.“

S tím souhlasí i ředitelka školy Ludmila Eliášová. Uvádí, že do záchodů se od postavení budovy nijak neinvestovalo, zařízení je na dnešní poměry archaické, částečně zchátralé a vyžaduje příliš velkou údržbu.

„Pan školník má, a není to obrazně řečeno, stále obě ruce v záchodě,“ popsala neutěšenou situaci ředitelka školy.

„Ze školních záchodků jsem navštívil pouze jedny, poblíž synovy třídy a musím říct, že jsem byl z jejich stavu smutný. Tak nějak vypadaly v minulosti záchodky na brněnském vlakovém Hlavním nádraží,“ napsal jeden z rodičů.

Klub rodičů, občanské sdružení, které při škole na Heyrovského ulici funguje, si po stížnostech svých členů dal za úkol zjistit, co by se ve věci dalo podniknout. Členové sdružení spolu s ředitelkou uspořádali prohlídku situace přímo na místě.

Náklady na rekonstrukci toalet ve škole odhaduje ředitelka Ludmila Eliášová na základě projektu na 2,5 milionu korun.

„To je a bude zcela mimo finanční možnosti Klubu. Navíc mezi členy existuje silný názor, že základní infrastruktura, jako jsou fungující záchody, je věcí zřizovatele školy,“ řekla členka Klubu rodičů Hana Jindrová.

Zřizovatelem je městská část Brno-Bystrc. Ta však údajně na rekonstrukci záchodů nemá peníze.

„Příspěvek, který dostáváme na provoz, stačí doslova na přežití,“ popisuje ředitelka školy, „Když vymalujeme ročně dvě třídy, je to pro nás svátek. Na rekonstrukci záchodů mi slibují peníze už dlouho, ale stále nic. Prý snad v září, ale po straně mi říkají, že když jsme dostali za zateplení, nemáme teď počítat už s ničím dalším.“

Škola má k provozu záchodů v současném stavu výjimku od hygienické stanice.

„Výjimka končí s rokem 2012,“ upozornila Ludmila Eliášová.

Rodiče po prohlídce toalet krčí rameny.

„Něco málo udělat můžeme,“ myslí si předsedkyně Klubu rodičů Michaela Lužová, „Můžeme koupit držáky na toaletní papír, jestli to bude přínosné. Můžeme zaplatit instalaci uzávěrů vody, která školníkovi pomůže v práci. Nic z toho však situaci nevyřeší, a ani zásadně nezlepší. Tady je třeba zásahu radnice.“

Starosta i někteří radní se stravují v místní školní jídelně. Na záchod tu prý ale nechodí.

„Ještě se poradíme,“ uzavírá záchodovou exkurzi rodičů Michaela Lužová, „Rozběhli jsme dotazníkovou akci mezi rodiči žáků a podle výsledků zvolíme další postup.“

-vl-
www.bystrcnik.cz

Zanechte komentář