Archiv rubriky ‚Chystá se’

Hledáme účetní

17. 5. 2018 v 19.01

Činnost Klubu rodičů je závislá na doborovolné pomoci rodičů dětí ZŠ Heyrovského a přátel školy. V současné době nám v týmu chybí účetní, která/ý zvládne nebo je schopna/en se naučit vypracovat účetnictví neziskové organizace (právní forma – zapsaný spolek). Jestliže jste Vy tím člověkem, který by si minimálně jedenkrát ročně udělal čas na spolupráci, uvítáme Vás mezi námi. V ideálním případě se pak můžete účastnit našich pravidelných schůzek a zapojit se i do další činnosti klubu. Pokud však budete chtít spolupracovat pouze na účetních záležitostech, můžeme se domluvit. Odměnou Vám bude pocit z dobře odvedené práce a naše vřelé díky! Zájemci se mohou hlásit na info@krap32.cz nebo přijít na některé pracovní setkání.

Třetí ročník turnaje O bystrckou kuličku se blíží

13. 5. 2018 v 16.27 • Témata: , , , , , , ,

V neděli 20. května se od 14 hodin v parku na ulici Vondrákově vedle Společenského centra budou opět cvrnkat kuličky. Klub rodičů a přátel ZŠ Heyrovského 32 přichystal už třetí ročník turnaje O bystrckou kuličku.

Turnaje se mohou zúčastnit rodinné týmy nebo party kamarádů, alespoň jednomu hráči z týmu musí být mezi 5 a 15 lety. Do soutěže je možné se předběžně registrovat do soboty 19. května na e-mailu info@krap32.cz, v den turnaje bude možné se registrovat přímo na místě od 13.30 do 14.00 hodin. Startovné je 50 Kč za hráče. Veškerý výtěžek z akce jde ve prospěch dětí ze základní školy na ulici Hyerovského 32. Hráči dostanou kuličky pro na místě.

„Loni i předloni byli hráči i diváci turnajem nadšeni, věříme, že i letos si všichni užijí krásné a zábavné nedělní odpoledne,“ řekla předsedkyně klubu rodičů Zita Žaludová. Podle všeho by letos mělo být napětí ještě více. „Kumeráci, kteří vyhráli oba předchozí ročníky, se přihlásili i do letošního turnaje a udělají prý všechno pro zisk třetí trofeje v řadě,“ prozradila hlavní organizátorka Hana Jindrová.

Pravidla turnaje O bystrckou kuličku 2018

Turnaj O bystrckou kuličku je soutěží o nejlepší rodinný tým nebo tým kamarádů či přátel ve cvrnkání kuliček.

Systém turnaje
Turnaj se hraje systémem každý s každým.
V případě velkého počtu přihlášených budou týmy před zahájením turnaje rozlosovány do základních skupin. Ze základní skupiny postupují dva týmy s nejvyšším počtem bodů do finále. Body ze základní skupiny se do finále nezapočítávají.

Týmy
Každý tým si zvolí své jméno, pod nímž se účastní turnaje. Týmy zajistí viditelné označení svých hráčů, týmové dresy jsou vítány, týmoví fanoušci také.
Každý tým má nejméně dva hráče, z nichž alespoň jeden je starší 5 let a mladší 15 let. Počet hráčů v týmu není omezen, v každé hře však hrají pouze dva hráči týmu.
Pořadatel může udělit zvláštní cenu pro tým s nejlepšími fanoušky.

Hra
Cílem hry je docvrnkat jako první všechny kuličky své barvy do důlku.

Za tým hrají ve hře dva hráči, z nichž alespoň jeden je starší 5 let a mladší 15 let.

Týmy hrají s barevně odlišenými kuličkami. Každý hráč hraje s minimálně pěti kuličkami, rozhodčí může dle situace upravit počet kuliček pro hru.

Hra začíná rozhozem. Hráči týmů hodí po jedné kuličce směrem k důlku. Tým, jehož kulička je nejblíže důlku, rozhodne, který tým začne.

Hráči prvního týmu postupně hází, po jedné nebo i více najednou, všechny své kuličky ze startovní čáry a snaží se zasáhnout důlek. Pak udělá to samé soupeř.

V další části hry se pokračuje cvrnkáním. Každý cvrnká jen do svých kuliček, hráči se střídají po jednom cvrnku bez ohledu na to, jestli kulička skončila v důlku. Hráči jednoho týmu hrají po sobě. Týmy mají stejný počet cvrnků.
Správný cvrnk je definován jako pohyb pouze jednoho prstu, přičemž se hráč smí dotknout jen jedné své kuličky. Ta pak může zasáhnout jakoukoliv jinou, i soupeřovu.

Tým, který má první všechny své kuličky v důlku, vyhrává hru. Za vítězství ve hře získává tým do celkového hodnocení 1 bod. V případě nerozhodného stavu rozhoduje rozhoz.

Ve skupině i turnaji vítězí tým s nejvyšším celkovým počtem bodů. V případě rovnosti bodů rozhoduje rozhoz.

Spory
Nad hrou dohlíží a sporné momenty posuzuje s konečnou platností rozhodčí u důlku. Kuličky pro hru dodává pořadatel.

Registrace a startovné
Týmy se mohou předběžně registrovat do soboty 19. května 2016 do 18 hod. na e-mailu info@krap32.cz. Z předběžně registrovaných týmů, pořadatel vylosuje jednoho, který získá zajímavý dárek. Registrace všech týmů, včetně přihlášených předem, probíhá v den turnaje na místě od 13.30 do 14 hod. Startovné 50 Kč za hráče se platí v hotovosti při registraci.

Výtěžek z turnaje, včetně dobrovolných příspěvků, jde ve prospěch dětí ze ZŠ Heyrovského 32 v Brně-Bystrci.

 -ind-

Ke stažení
Plakát (.pdf)

Související
Obrazem: O Bystrckou kuličku podruhé
O Bystrckou kuličku: Druhý ročník se odehraje v neděli 14. května
O Bystrckou kuličku: Poprvé v neděli 15. května

Pracovní schůzka 19. června

4. 6. 2013 v 04.41

Chtěla bych tímto všechny pozvat na poslední schůzi tohoto školního roku, kde bychom měli jednak doladit práce na dokončení altánu, zhruba připravit akci plánovanou na září  a dohodnout se na tom, kdo se za Klub zúčastní rozloučení s deváťáky a v září potom přivítání prvňáků.

Prosím tedy všechny, aby se dostavili dne  19. 6. v 17.00  do cukrárny U kostela.

Michaela Lužová, předsedkyně

Gladiátor, Chrlič a spousta zábavy. Přijďte ve čtvrtek na Den pro rodiny

26. 5. 2013 v 08.15

Přijďte se pobavit! Zveme všechny děti a jejich rodiče na Den pro rodiny.

Již třetí ročník zábavného odpoledne plného her, zajímavostí a soutěží o ceny se koná ve čtvrtek 30. května 2013 od 16 do 18 hodin na hřišti základní školy Heyrovského 32 v Brně-Bystrci (mapa). Vezměte své děti nebo maminky, tatínky, babičky, dědečky a přijďte se bavit! Připraveno pro vás bude malování na tělo, Gladiátor, Chrlič, hasiči a mnoho dalšího. Všichni jsou srdečně zváni! Děti zde také poprvé veřejnosti představí výsledky svého pátrání po dopravně nebezpečných místech v Bystrci. A jsou to zajímavá zjištění!

Den pro rodiny se koná za každého počasí; pokud bude pršet, přesune se program do prostor školy.

Akci pořádají společně Klub rodičů a přátel ZŠ Heyrovského 32, o. s. a Základní škola Heyrovského 32 za podpory statutárního města Brna v rámci celoměstské kampaně Brněnské dny bez úrazu.

Související

Obrazem: Den pro rodiny  (fotografie z ročníku 2012)
Deštivý Den pro rodiny
Obrazem: Zábavné odpoledne pro rodiny (fotografie z ročníku 2011)

Hledají se nebezpečná místa

7. 4. 2013 v 12.47

Základní škola Heyrovského 32 chce společně s dětmi a jejich rodiči prověřit, jestli je v Bystrci na ulicích bezpečno. Až do konce dubna tak školáci z Heyrovského 32 zaznamenávají do map Bystrce místa, kde se musí kvůli silničnímu provozu pohybovat s opatrností, ale taky ta, která naopak považují za zcela bezpečná.

Součástí mapy je i dotazník, kterým chce ZŠ Heyrovského zjistit, jak se děti dopravují do školy a jestli by chtěly do školy jezdit třeba na kole nebo koloběžce. Na konci května pak výsledky představí široké veřejnosti v rámci sportovně – zábavného odpoledne. Projekt, který dostal název V Bystrci bezpečně, probíhá za podpory městské části Brno-Bystrc a ve spolupráci s Kanceláří Brno – Zdravé město v rámci každoroční kampaně Brněnské dny bez úrazů.

Akci sice organizuje ZŠ Heyrovského 32 především pro své žáky, zapojit se však může kdokoliv. O svá bezpečná a nebezpečná místa se můžete se školou podělit prostřednictvím e-mailu info@zsheyrovskeho32brno.cz nebo napište komentář pod tento článek. Moc rádi vaši zprávu předáme. Děkujeme.

-aji-

Ke stažení

V Bystrci bezpečně – mapa s dotazníkem k vyplnění (pdf)
V Bystrci bezpečně – leták (pdf)

Související

V Bystrci bezpečně ve školním blogu

Další Heyrna 9. dubna

7. 4. 2013 v 09.45

Už v úterý 9. dubna se v základní škole Heyrovského 32 otevře další Heyrna. Úplní začátečníci i zkušenější hráči sem můžou přijít strávit napínavé odpoledne nad deskovými hrami. Hrát se bude ve školní jídelně od 14 do 18 hod., poslední vstup v 17 hod. Pro hráče bude připraveno pití a dobroty na stůl. Vstup je zdarma.

A pozor! Jen na Heyrně se děti mohou přihlásit do červnového školního turnaje v deskových hrách. Pokud to nestihnou na té dubnové, budou mít poslední šanci 21. května. Školní turnaj je naplánován na 11. června a bude se samozřejmě hrát o ceny, které opět mimo jiné věnuje i Klub rodičů.

Heyrnu pro děti organizuje základní škola Heyrovského 32, realizační tým pracuje ve složení – paní učitelka Polmanová a pan učitel Kleis.

-ind-

Související

Stránky ZŠ Heyrovského 32

Ke stažení

Plakát Heyrny
Plakát a pravidla červnového školního turnaje

 

Darujte škole knihu

5. 3. 2013 v 08.29

knihovna-823Naše škola podporuje čtenářství všemi možnými způsoby. Proto bychom chtěli s Vaší pomocí založit školní knihovnu. Navážeme tak na rok starý projekt KNIHA DĚTEM, díky kterému nám do knihovny přibylo 46 knih v hodnotě 9 738 Kč.

Mimo tyto nové přírůstky však náš školní knihovní fond zestárl a my bychom jej rádi s Vaší pomocí obnovili a průběžně doplňovali.

Proto se obracíme na Vás. Máme dva cíle. Prvním cílem je doplnit naši školní knihovnu o knihy, které povzbudí v dětech chuť ke čtení. Druhý cíl je dokázat jim, že kniha je ještě pro většinu lidí velmi podstatnou a neodmyslitelnou součástí života.

Jak byste nám mohli pomoci? Úplně jednoduše. KUPTE KNIHU PODLE VAŠEHO VÝBĚRU, za pomoci knihkupce či podle vlastního rozhodnutí, A DARUJTE JI DO KNIHOVNY NAŠÍ ŠKOLY. Můžete darovat i dětské knihy, jejichž majitelé dospěli, a Vy pro tyto knihy nemáte už jiné využití.Knihy by měly být vhodné pro čtenáře od 6do 15 let.

Pokud chcete něco budoucím čtenářům vzkázat – např. co pro Vás kniha znamenala nebo vepsat věnování – napište vzkaz do knihy a nezapomeňte se podepsat. Knihy pošlete po dítěti do školy nebo doručte na adresu školy.

Kniha se stane součástí naší školní knihovny. Díky ní třeba získáme dalšího nadějného čtenáře a ukážeme mu, že svět není jen počítač a DVD.

Vaše jméno či název Vaší firmy samozřejmě zveřejníme na webových stránkách školy a ve školní knihovně. Výzva k darování knihy do školní knihovny potrvá od 1. března 2013 až do odvolání.

Zdroj: zsheyrovskeho32brno.cz

Výtvarná soutěž začíná

1. 3. 2013 v 12.47

S prvním březnovým dnem startuje třetí ročník výtvarné soutěže pro děti ze ZŠ Heyrovského 32, letos na téma „Hrajeme si bez úrazu“. Technika je libovolná, soutěžní práce mohou jednotlivci i kolektivy odevzdávat  do 5. května. Porota bude hodnotit práce v kategorii jednotlivců a třídních kolektivů. Organizátoři chtějí soutěžní práce vystavit v závěru školního roku v rámci akce, která bude součástí celoměstské kampaně „Brněnské dny bez úrazu“.

Soutěž organizuje Klub rodičů a přátel ZŠ Heyrovského 32, o.s. společně se Základní školou Heyrovského. Ceny do soutěže věnuje Klub rodičů. Koordinátorkou soutěže je Alena Jankotová z Klubu rodičů. Autorkou plakátu letošního ročníku soutěže je Romana Sukeníková. Děkujeme.

Klub rodičů a přátel ZŠ Heyrovského 32 společně se základní školou Heyrosvkého vyhlašují třetí ročník výtvarné soutěže

Klub rodičů a přátel ZŠ Heyrovského 32 aZŠ Heyrovského 32 vyhlašuje jako součást projektu „Brněnské dny bez úrazu“ výtvarnou soutěž pro žáky a třídní kolektivy ZŠ Heyrovského 32 v Brně na téma

Hrajeme si bez úrazu

 Podmínky soutěže

 • libovolná technika (kresba, malba, koláž, atd…)
 • formát výkresu A3
 • termín odevzdání do 5.5.2013 paní  vychovatelce Janouškové
 • práce musí být na rubu označena: jménem autora, třídou, názvem díla

Soutěžní kategorie

 • kategorie – 5 nejlepších obrázků žáků 1. stupně
 • kategorie – 5 nejlepších obrázků žáků 2. stupně
 • kategorie – soutěž mezi třídami v rámci jednoho ročníků (pouze osmá třída soutěží s třídami devátými)

Systém hodnocení tříd:

Z každého ročníku bude vybráno 11 nejhezčích obrázků. Třída, která bude mít v těchto 11 vybraných největší počet obrázků, vyhrává. Odevzdáním soutěžních prací za celou třídu, se žáci automaticky zařazují do soutěže jednotlivců.

Z každého stupně bude vyhlášeno 5 nejhezčích obrázků bez ohledu na ročník a třídu autora.

Doručením obrázku účastníci deklarují svůj závazek řídit se soutěžními pravidly. Současně tím vyslovují souhlas, že v případě získání výhry má pořadatel soutěže právo využít jejich osobních údajů pro reklamní a marketingové účely. Jména žáků vítězných prací mohou být uveřejněna v mediích a na internetu. Zaslané práce se nevracejí. Vyhlašovatel soutěže – Klub rodičů a přátel ZŠ Heyrovského 32 –  si vyhrazuje právo s odevzdanými výtvarnými díly volně disponovat a využít je pro publikační a jiné účely ve sdělovacích prostředcích, vystavovat je, nabídnout v aukci apod. Výherce není povinen výhru přijmout. Výhry nejsou vyměnitelné. Vymáhání výhry soudní cestou je vyloučeno. Výhru nelze směnit za hotovost. Pokud si výherce výhru nepřevezme nejpozději do 30 dnů od data uskutečnění výhry, možnost převzít výhru zaniká bez náhrady.

 ind

Ke stažení

Výtvarná soutěž 2013 – pravidla (.pdf)
Výtvarná soutěž 2013 – plakát A3 (.pdf)

Související

Výtvarná soutěž nejen o dorty začíná 2012
Krap na cestách: Porota rozhodla (2012)
Obrazem: Krap na cestách, vyhlášení výsledků soutěže (2012)
Výtvarná soutěž pro žáky ZŠ Heyrovského (2011)
Obrazem: Vyhlašování vítězů výtvarné soutěže (2011)
Obrázky z výtvarné soutěže (2011)

Polární noc bude!

22. 2. 2013 v 17.53

Polární noc, akce pro děti s rodiči, spočívající v přespání na zamrzlé Brněnské přehradě, se přece jen bude konat. I když se dlouho zdálo, že se žádní odvážlivci, odhodlání k mrazivému dobrodružství, nepřihlásí, nakonec se tři statečné děti našly a své rodiče přesvědčily.

Polární noc letos podruhé pořádá Klub rodičů a přátel ZŠ Heyrovského v Bystrci. První ročník se musel obejít bez zamrzlé přehrady, i tak si ale polárníci užili obstojného mrazu – děti přespaly ve stanech při mínus třinácti stupních. Letošní počasí tak mrazivé nabude, zato lze opravdu spát na praskajících krách zamrzlého jezera.

Polární noc 2013 se uskuteční v noci ze soboty 23. na 24. února. Kdo by se chtěl ještě přihlásit, nechť zavolá co nejdřív na telefon 604 761 154. Místo pro další polárníky se jistě ještě najde.

Související

Polární noc podruhé: -2013°B
Polární noc: Amundsen by mohl vyprávět (rady pro táborníky)
Polárníky zahřála odvaha a nadšení (Polární noc 2012)
Přežil jsem Polární noc (ročník 2012)
Stránky Klubu rodičů

Kdo si hraje, nezlobí

20. 2. 2013 v 10.02

Oblastní výstava výtvarných prací s názvem Kdo si hraje, nezlobí proběhne v bystrcké cukrárně Smile od 5. do 15. března. Žáci, navštěvující školní družiny, malovali, kreslili a kdovíco ještě na téma „školní družina v každém ročním období“.

Cukrárnu Smile najdete v Bystrci u kostela (náměstí 28. dubna 40, mapa). Vstup na výstavu je volný.

Polární noc podruhé: -2013°B

13. 2. 2013 v 13.07

Dva tisíce a ještě třináct bystrckých stupňů pod nulou čeká na všechny dobrodruhy v sobotu 23. února. Klub rodičů a přátel ZŠ Heyrovského 32 přichystal pro odvážné děti z Bystrce a okolí druhý ročník Polární noci – táboření na zamrzlé hladině Brněnské přehrady.

Odvážné děti děti, přemluvte ustrašené rodiče! Mámy a tátové, ukažte svým dětem kus dobrodružství, na které nezapomenou! S pomocí a radou zkušených táborníků strávíte nezapomenutelnou noc pod hvězdami, za zvuků praskajících ker a houkání sov.

Co potřebujete? Spacák, karimatku, hrnek na čaj, odvahu, vhodný je i stan; pro děti dospělý doprovod.

Co získáte? Zážitek, na který budou vaše děti dlouho vzpomínat, čaje co vypijete a pro každého účastníka osvědčení pravého bystrckého polárníka.

Vstup na akci je volný, je však třeba se předem přihlásit (info@krap32.cz). Tábořit se bude v oblasti Kozí horky, pokud se účastníci nedohodnou jinak. Jestliže by přehrada rozmrzla nebo se účastníci dohodli, akce se přesune na jiné vhodné místo. Zážitky a fotografie z minulého ročníku bystrcké Polární noci najdete na v článcích Polárníky zahřála odvaha a nadšení a textu Tomáše Přibyla Přežil jsem Polární noc.

Související

Polární noc: Amundsen by mohl vyprávět (rady pro táborníky)
Polárníky zahřála odvaha a nadšení (Polární noc 2012)
Přežil jsem Polární noc (ročník 2012)
Stránky Klubu rodičů

Lesem s děsem: Upíří stezka 2.0

17. 10. 2012 v 10.18

Přijďte se znovu bát! Pro všechny bystrcké i přespolní děti, které se rády bojí, pořádáme už podruhé hrůzostrašnou Upíří stezku. Čeká vás děsivá podvečerní procházka setmělým lesem, plná kvílejících strašidel, kousavých přízraků a jen těch nejzlejších démonů.

Startuje se v sobotu 3. listopadu od 16:30 do 19:30 hodin od dětského hřiště před domem Štouračova 2, Brno-Bystrc (mapy.cz/s/5r0U, GPS 49°12’55.565″N, 16°31’4.661″E). S sebou si vezměte fungující svítilnu (nezbytná!), dobré boty a hlavně odvahu. V cíli asi kilometrové trasy na vás čeká malé občerstvení.

Upíří stezkou se mohou vydat děti menší i větší. Pro předškolní a malé děti doporučujeme doprovod rodičů.

Vstupné 45 Kč za dítě. Akci pořádá Klub rodičů při ZŠ Heyrovského 32 v Bystrci, výtěžek ze vstupného jde ve prospěch základní školy.

Klub rodičů a přátel při ZŠ Heyrovského
www.krap32.cz

Ke stažení

Leták – plné rozlišení
Čtyři letáky A6 na papíru A4
Znovu lesem s děsem – letáky A6, jiná verze – méně grafiky (PDF)

Související

Obrazem: Upíří stezka 21. října 2011
Upíří stezka přilákala dvě stovky dětí

Valná hromada Klubu rodičů

16. 10. 2012 v 11.11

Milí členové a příznivci Klubu rodičů,

jak jsme vás informovali v zářijovém Krapáku, ve středu 17. října 2012 se v 17. hod. v salónku cukrárny Smile v Bystrci (nám. 28. dubna 40) sejde Valná hromada sdružení. Srdečně zveme všechny členy Klubu rodičů! Moc rádi přivítáme také všechny ostatní, které činnost Klubu rodičů zajímá! Na programu jednání je několik důležitých témat.

Připomeneme si dění ve sdružení od poslední schůze Valné hromady v říjnu 2011. Výbor předloží k odsouhlasení závěrečný účet a navrhne plán aktivit, rozpočet a výši členských příspěvků na rok 2013.

Úkolem Valné hromady bude zvolit nový výbor. Chcete být svěžím vánkem, který výbor provětrá a přinese nové nápady a energii? Moc se na vás těšíme! Přihlaste se do středy 17. října do 12:00 hod. na info@krap32.cz nebo přímo na jednání Valné hromady před volbou nového výboru. Děkujeme!

Prosíme i dosavadní členy výboru, aby vyjádřili svůj zájem o aktivní členství v Klubu. Neúčast členů výboru na pracovních schůzkách velmi komplikuje rozhodování výboru sdružení.

Ihned po skončení jednání Valné hromady budou členové nového výboru a všichni další zájemci pokračovat pracovní schůzkou. Bude se připravovat především Upíří stezka, ale k dispozici budou také aktuální zprávy ze stavby altánu.

Program Valné hromady a pracovního setkání 17. října 2012

 • prezence,
 • zahájení, program,
 • zpráva o činnosti,
 • zpráva o hospodaření,
 • kontrolní zpráva,
 • návrhy členů sdružení,
 • návrh výboru na změnu stanov sdružení,
 • plán akcí na školní rok 2012/2013,
 • návrh výboru na výši členských příspěvků,
 • rozpočet na rok 2013,
 • volby členů výboru na rok 2012/2013,
 • diskuze.

Po ukončení Valné hromady následuje pracovní setkání výboru, členů sdružení a všech ostatních zájemců:

 • volba předsedy výboru a pokladníka,
 • altán – průběžná zpráva o stavu,
 • Upíří stezka listopad 2012,
 • žádosti o dotace a finanční dary na rok 2013,
 • příprava projektů na školní rok 2012/2013 – Upíří stezka, Mikulášský turnaj v deskových hrách, výtvarná soutěž, Polární noc II., Přírodní učebna – altán – II. etapa, Den pro rodiny III, Bystromix,
 • výběr členských příspěvků na třídních schůzkách 15. listopadu.

 Michaela Lužová
předsedkyně Klubu rodičů a přátel ZŠ Heyrovského 32

Ke stažení

Pozvánka na valnou hromadu (PDF)
Program valné hromady
Zpráva o činnosti a plán na školní rok 2012/13 (PDF,  DOC)
Kandidátní listina nového výboru (PDF, DOC)
Prezenční listina (PDF, DOC)
Zpráva o návštěvnosti webu Klubu za školní rok 2011/12 (PDF, DOC)
Návrh rozpočtu na školní rok 2012/13 (XLS, PDF)
Altán – 1. etapa financování a rozpočet (XLS, PDF)
Stav financí k 31. 8. 2012 (PDF, DOC)
Platné stanovy (PDF)

Bude mít škola arboretum? O grantu se rozhodne do týdne

4. 9. 2012 v 09.16

Záměr Klubu rodičů postavit altán na zahradě ZŠ Heyrovského 32 se výrazně přiblížil k realizaci. Ta by měla začít už na přelomu září a října tohoto roku. Altán je však jen začátek proměny školního areálu. Do budoucna by zahrada měla kromě nedávno zrekonstruovaných sportovišť poskytnout také prostor pro moderní výuku environmentální výchovy, přírodovědných disciplín, výtvarné výchovy i dalších předmětů.

V plánu jsou prvky přírodní zahrady i arboretum. Škola požádala o grant z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí a pro vybudování arboreta by mohla získat částku mezi 50 tisíci a 70 tisíci korunami.

Podle Ing. Gabriely Kalábkové z Ministerstva životního prostředí se komise, která bude hodnotit přijaté žádosti o granty, sejde 11. září 2012. Ihned poté bude základní škola vyrozuměna s výsledky.

Klub rodičů se školou na žádosti o grant sice spolupracoval, ale definitivní verzi projektu k dispozici nemá. Děti z II. stupně s pedagogy vypracovali například výtvarný návrh zahrady. Bylo by jistě zajímavé si jej prohlédnout, ideálním místem by mohl být školní web. Tam jej však nenajdete. Klub rodičů nabídl prostor na svých internetových stránkách, zatím však bez odezvy.

Hana Jindrová

Související

Další peníze na přírodní učebnu?
Školáci se budou učit v altánu 

Den pro rodiny se koná i přes přeháňky

9. 6. 2012 v 08.42

I přes poněkud vlhčí počasí se Den pro rodiny, pořádaný Klubem rodičů ZŠ Heyrovského, koná. Akce pro děti zahájí podle plánu v sobotu 9. června ve 14 hodin u dětského hřiště na Štouračově ulici (Brno-Bystrc).

Pro děti a rodiče je nachystána asi kilometr a půl dlouhá stezka, při níž budou luštit různé šarády. Na konci stezky je přichystáno občerstvení a zábavné atrakce. Vydat se na Den pro rodiny můžete až do 17 hodin.

Související

Šarády, hry, špekáčky: Den pro rodiny

Ředitelské volno 25. června 2012

6. 6. 2012 v 10.10

Oznamujeme rodičům, že 25. června 2012 (pondělí) mají žáci naší školy ředitelské volno z důvodů opravy elektřiny. ŠD a ŠJ nejsou v provozu. Rodiče byli informováni prostřednictvím deníčků a žákovských knížek a na hovorových hodinách dne 5. 6. 2012.

Děkujeme za pochopení.

Mgr. Alena Fialová, ZŘ

Šarády, hry, špekáčky: Den pro rodiny

30. 5. 2012 v 11.21

Na druhý ročník Dne pro rodiny se můžete s dětmi vydat v sobotu 9. června od 14 do 17 hodin. Vychází se z hřiště na Štouračově ulici v Bystrci. Během asi kilometr a půl dlouhé procházky lesem vás čekají zábavné šarády, které ověří váš důvtip, odhad i znalosti. Tužku s sebou! V cíli si pak užijete poníků, skákacích hradů, opékání špekáčků a dalšího občerstvení, malování na obličej a prohlídky policejního auta.

Akci pořádá Klub rodičů a přátel ZŠ Heyrovského 32 s přispěním města Brna a společností ČESMAD Bohemia, RE/MAX Ano, Oriflame a jezdeckého klubu Eliot.

K altánu přírodní zahrada? Ale co to vlastně je?

22. 5. 2012 v 10.14

Když Klub rodičů připravoval žádosti o dotace na výstavbu přírodní učebny, škola uvažovala, že by k altánu mohlo v budoucnu přibýt i něco dalšího – prvky přírodní zahrady.

Ukázková přírodní zahrada Šelmberk v Jižních Čechách - Natur im Garten (stránky jsou v českém jazyce); foto burle.blog.cz

Co to je přírodní zahrada?

V převážné míře praktikované intenzívní zemědělství pěstováním především monokultur nejspíš nevratně vyčerpává půdní fond, nestará se o jeho obnovu, poškozuje životní prostředí používáním chemikálií a vytěsňuje původní flóru a faunu.

Naopak soulad s přírodou a ohleduplnost k ní, udržitelnost, péče o příznivé životní podmínky rostlin a  živočichů, zachování půdního bohatství a úrodnosti půdy jsou principy přírodní zahrady. Její pestrost a rozmanitost poskytuje mnoho smyslových prožitků, je příjemným místem pro setkávání a odpočinek, umožňuje poznávání a zkoumání přírodních dějů.

Ukázková zahrada Ungersböckových - romantická venkovská zahrada, Rakousko (Natur im Garten, stránky jsou v češtině)

Hospodaření v přírodní zahradě probíhá po staletí prověřenými metodami našich předků, podle zásad permakultury a s důvěrou v přirozené regulační mechanismy. Zelenina, ovoce i bylinky vypěstované z takového hospodářství jsou zdravé, protože používání umělých hnojiv a pesticidů je zakázáno. Tabu je také používání rašeliny, které vede k obrovským úbytkům organismů žijících pouze v mokřadech.

V přírodní zahradě dostávají před exotickými rostlinami přednost původní druhy, které jsou lépe přizpůsobeny našemu prostředí, například v tom, že lépe odolávají škůdcům a mají menší nároky na vodu. Původní flóra je také domovem pro mnohem více živočichů. V neposlední míře vede promyšlené osázení zahrady původními rostlinami k úspoře práce, času i peněz.

Přírodní způsob zahradničení neznamená mít změť kopřiv a bodláků, do které se budete bát šlápnout. Můžeme mít zahradu, jakou si usmyslíme, bujnou či geometricky přísně uspořádanou, okrasnou nebo užitkovou. Přírodních zahrad je tolik, kolik je jejich majitelů.

Ukázková přírodní zahrada - Bylinková zahrada Tiree Chmelar ve Valticích (zdroj: Natur im Garten)

Přírodní zahrada, Kamenná (zdroj: prirodnizahrady.cz)

Přírodní učebna ZŠ Myslibořice – reportáž České televize odvysílaná 24. dubna 2012

Prvky přírodní zahrady

Bylinky, trvalky, letničky, louky s planými květinami svou pestrostí nejen na pohled zajišťují dobré životní podmínky velkému množství hmyzu. Také listnaté stromy a keře poskytují útočiště mnohým živočichům, udržují vhodné mikroklima, poskytují stín, udržují vlhkost, jsou poutavé pro oko a mohou zajistit také potřebné soukromí na zahradě a bránit proti větru. Své místo mají v přírodní zahradě i trávníky, které se využívají pro hraní, společenský život i lenošení.

Přírodní zahrada paní Matulové, Brno

Náladu a charakter přírodní zahradě dávají kamenné zídky skládané na sucho, vyvýšené záhony, cestičky, zákoutí, malá či větší koupací jezírka s vodními rostlinami. Objekty zastavěnou plochu lze alespoň částečně nahradit ozeleněním střech. Oblíbenými úkryty pro živočichy s estetickým významem jsou také hromady dříví a odumřelé stromy, hromady kamení.

Ekologický institut Veronica – Kriteria přírodní zahrady
Chcete se přihlásit o plaketu Přírodní zahrada? Vyplňte a pošlete nám přihlášku. Kontaktujeme vás a přijede k vám na návštěvu náš zahradní poradce. Co je potřeba splnit, abyste získali plaketu:

Tři základní kritéria – musí být splněna všechna.

 • nepoužívání umělých minerálních hnojiv
 • nepoužívání pesticidů, herbicidů a chemických postřiků
 • nepoužívání rašeliny k úpravě půdy

Přírodní zahrada Vlašínových, Brno

Přírodní prvky na zahradě

Za každý prvek na vaší zahradě můžete získat 1-2 body podle toho, kolik je mu na zahradě věnováno prostoru a jakou má kvalitu. Když například máte na zahradě stinné vlhčí místo jako prostor pro vlhkomilné rostliny, můžete dostat jeden bod. Když máte jezírko pro obojživelníky a ještě třeba výslunnou hromadu kamení, můžete dostat dva body. Celkem je pro plaketu potřeba mít 5 bodů za přírodní prvky na zahradě.

 • živý plot z divokých keřů
 • louka, prvky louky
 • ponechání divokých porostů
 • divoký koutek
 • mimořádná stanoviště (vlhká nebo suchá)
 • listnaté stromy
 • květiny a kvetoucí trvalky

Obhospodařování zahrady
Za každý způsob hospodaření na vaší zahradě můžete získat 1-2 body podle toho, kolik je mu na zahradě věnováno prostoru a jakou má kvalitu. Když například máte pár keřů rybízu, můžete získat jeden bod za ovocnou zahradu. Máte-li více druhů ovoce včetně stromů, můžete získat 2 body. Celkem je pro plaketu potřeba mít 5 bodů za obhospodařování zahrady.

 • kompost
 • ubytovací místa pro zvířecí pomocníky
 • využití dešťové vody
 • užívání k přírodě šetrných materiálů a postupů
 • mulčování
 • pěstování zeleniny a bylinek
 • ovocná zahrada a bobulové keře
 • smíšená kultura/střídání plodin/zelené hnojení

Splňujete: tři základní kritéria + 5 bodů za přírodní prvky na zahradě + 5 bodů za obhospodařování zahrady?

ANO! Pokud kritéria splňujete, můžeme vám nabídnout získání prestižní plakety Přírodní zahrada. Plaketou vyvěšenou na plotě dáváte najevo svoji filozofii a šíříte tak myšlenku trvale udržitelného zahradničení. Budete překvapeni, co na ni budou říkat lidé kolem vás.

NE! Pokud kritéria nesplňujete či máte jakékoliv pochybnosti, můžeme vám poskytnout poradenství, aby vaše zahrada byla oázou nejen pro vás, ale i pro živočichy a rostliny, aby byla zdravá a pestrá. Vaše dotazy zodpovíme v Ekologické poradně Veronica.

Jak a proč získat plaketu?
Plaketu Přírodní zahrada nabízíme lidem, kteří splní kritéria přírodních zahrad a mají svoji zahradu v Jihomoravském kraji (pro kraj Vysočina certifikují zahrady Chaloupky, o. p.s. a pro Jižní Čechy o.s. Přírodní zahrada, v jiných krajích zatím plakety neudílíme, ale od podzimu 2012 to bude možné).

V Dolním Rakousku, odkud čerpáme inspiraci, mají stejné plakety na plotech tisíce lidí. U nás máme několik desítek přírodních zahrad s plaketou. Chcete-li se připojit, stačí si stáhnout a vyplnit a odeslat nám přihlášku. Poté vás kontaktujeme a domluvíme s vámi termín návštěvy vaší zahrady. Získáte tak zdarma návštěvu odborníka a konzultaci, co by se dalo na vaší zahradě ještě doladit, a pokud bude vše v pořádku, dostanete od nás:

 • certifikát potvrzující, že na vaší zahradě spolupracujete s přírodou
 • k zapůjčení plaketu „Přírodní zahrada“
 • nově vydanou encyklopedii Moje přírodní zahrada – srozumitelný návod, jak o zahradu pečovat

Kontakt pro další dotazy: Veronika Fišerová, veronika.fiserova@veronica.cz

Na vlastní oči

Jen v Brně existuje momentálně osmnáct přírodních zahrad, z toho pět je jich přístupných veřejnosti. Nejblíže Bystrci je přírodní-permakulturní zahrada v Rozmarýnku v Jundrově.

V sobotu a v neděli 9. června – 10. června se můžete projít přírodní zahradou U medláneckého rybníka nebo Přírodní zahradou u smrku, které budou mezi 14 a 21 hod. přístupné v rámci akce Víkend otevřených přírodních zahrad organizované v Brně Ekologickým institutem Veronica. V Medlánkách je připravena také beseda o přírodním zahradničení, výtvarná dílna a koncert. Otevřeny budou také zahrady v různých koutech naší republiky, podrobnosti najdete na www.vikendotevrenychzahrad.cz.

Další přírodní zahrady najdete také na Ekomapě. Prakticky okamžitě se, i když zprostředkovaně, můžete podívat na přírodní zahrady paní Matulové a manželů Vlašínových na našich fotografiích.

Hana Jindrová

Zdroje

Ekologický institut Veronica www.veronica.cz
Natur im Gartem http://cz.natur-im-garten.at (stránky v českém jazyce)
Přírozní zahrady bez hranic http://www.prirodnizahrada.eu/
www.prirodnizahrady.cz
http://www.prirodnizahrady.com/prirodni-zahrada.html
http://www.prirodnizahrady.com/permakultura.html
http://permakultura.cz/
http://www.zahradaproradost.cz

Související

Další peníze na přírodní učebnu?
Pro inspiraci: Přírodní zahrady v Jehnicích
Rodiče a učitelé se sejdou kvůli altánu
Altán se líbí i Bystrci. Co teď?
Město Brno přispělo i na altán
Klub požádal o finanční dary

Ke stažení

Smlouva o poskytnutí dotace 2012 MMB OŽP na altán
Darovací smlouva MČ Brno-Bystrc ze dne 9. května 2012 na altán

Opravy podlah začnou v červnu

22. 5. 2012 v 10.02

V červnu by měly začít opravy podlah v základní škole Heyrovského. Městská část vypsala výběrové řízení na jejich dodavatele. Nepůjde o plošné opravy v celé škole, ale jen v jedné třídě a kabinetech.

Podle zadání výběrového řízení má oprava zahrnovat

 • demontáž jedné vrstvy stávajícího PVC
 • demontáž stávající zvlhlé dřevotřísky
 • zachování stávajícího polystyrénu s písečným podsypem z 80%
 • výměna polystyrénových desek z 20%
 • před pokládkou OSB desek zaizolovat podlahu fólií
 • montáž OSB desek tl. 22 mm
 • dřevotřísky po celém obvodě vypěnovat pur-pěnou
 • lepení PVC Novoflor standard dle výběru vedení školy
 • lepení soklu
 • svařování spojů
 • likvidace odpadu na skládku

Celkem se tak opraví podlaha na 134 m2 (třída 7.A – místnost č. 67  78 m2, kabinet fyziky, matematiky, chemie – místnost č. 61 34 m2, kabinet angličtiny – místnost č. 62 22 m2).

Školu čekají i další opravy. V srpnu chce městská část začít s rekonstrukcí zásobovací rampy u školní jídelny.